Obyčejný den v rodinném životě/ An Ordinary Day in a Family Life


K tomuhle příspěvku mě inspirovala nicenka, která fotila a komentovala všední den své rodiny minulý týden. Mojí motivací bylo hlavně pohlédnout na náš den trochu s odstupem a zhodnotit ho. Musím říct, že to za tu práci stálo*. Běžně mám trochu tendenci zapomínat to hezký a pamatovat si jen to ošklivý. Ale tyhle fotky zachycují obojí, ale to hezké převažuje. Třeba vás to taky nějak osloví.

Je pátek. Viktor s Anežkou chodí 3-4krát týdně do školky, ale pátky zůstávají většinou doma se mnou a Igísem.

4:38 Igís mě budí a chce mlíko. Právě jsme v procesu odstavování od kojení a tohle je bohužel vedlejší příznak. Snad to ale brzy nějak zvládnem. Ale aspoň mám čas na něho samotného než se ostatní vzbudí. Děláme puzzle atd. (a snažím se probrat). Luboš vstává v 5 a v 5:10 už sedí v autě na cestě do práce (na rozdíl ode mě je ráno rychlej).

***

This post is inspired by nicenka, who posted on one day in her family life last week. My intention was to reflect on our activities. I have to say I like a lot what came out of it. Usually, I tend to forget the beautiful and remember the ugly. But these photos show tiny glimpses of both, but beauty prevails. Enjoy! 

It's Friday. Viktor and Anezka attend kindergarten 3-4times per week, but on Fridays they usually stay at home with me and Igi. 

4:38 Igi wakes me up and wants milk. We are currently in the weaning process and this extremely early waking is a a side effect. Hopefully, we will manage this soon. But at least we have time to hang out for a while before others are up. Lubos gets up at 5 and 5:10 he sits in the car on the way to work (yes, he is quick). 

5:30 Anežka se k nám připojuje. Igi nosí na zádech nosítko na panenky (momentálně je to u nás hračka číslo jedna, ušitá a darovaná skvělou designerkou hraček a mojí kamarádkou Petrou).

***

5:30 Anežka comes to join us. Igi wears a doll carrier (currently a very popular toy in our house, sewn and given to us by an excellent toy designer and my good 
friend Petra).


 

6:00 Viki stále spí, čas pohrát si s Anežkou. Pouštíme se do práce na didaktické hračce v monte stylu - oblékací figury z plsti. Nikdy jsem takové pomůcky moc nevyráběla. Vždycky mi přišlo líto, že zabere čas je vyrobit a děcka si s nima hrají jen chvíli. Ale nedávno jsem se bavila s učitelkou ve školce a ta říkala, že by nové pomůcky uvítali. 

 ***

6:00 Viki is still asleep, time to hang out with Anezka. We decide (I decide, Anezka just joins in - as a designer :)) to work on a didactic (montessori style) toy - dress up dools made of felt. I was never into making such things. I disliked that they take time to make and my kids play with them only for a while. But recently we had a talk with our kindergarten teacher that they would appreciate an iniciative like this. So we got into it.V mezičase udělá Igís bordel po celé kuchyni.

***

In the meantime, Igi makes mess all around. 


6:45 Oblékáme se (ve školkové dny je to hned první věc ráno, v neškolkové začínáme podstatně pomaleji). Já oblékám sebe a Igíse a chystám věci Anežce (která se oblíká sama). Viki pořád spí (v tomto ohledu se už těším na pubertu:).

 ***

6:45 We get dressed (on kindergarten days, this would be the first thing in the morning, on free days, we are far more relaxed). I dress myself and Igi and prepare clothes for Anezka (she gets dressed herself). Viki still asleep.

 
Ne, Igís se mě nesnaží zbít. To je Viktorkova flétna (V. začíná příští týden s flétnou ve školce), na kterou chce Igís hrát, ale já mu to nechci dovolit. Fotka zachycuje zoufalý pokus mě přesvědčit: "mamiii, eeeeee, todeeee".

 ***

No, he is not trying to beat me up. This is Viki's flute (he starts flute lessons the next week) which Igi would like to play but I forbid it. So, the picture shows his desperate begging: "mamiiiii, ehhhhhh". 


 Vlasy zkrocený. Zuby vyčištěný.

***

My hair tamed. Teeth brushed.


 
7:15 Viki je vzhůru, oblíká se a on a Anežka připravují snídani. V tomhle jsou děcka docela samostatný. Nespěcháme, což mám ráda. :)

 ***

7:15 Viki is up, gets dressed and he and Anezka prepare breakfast. They are self-sufficient in this.  We don't need to rush, I like it.

8:15 Čas po snídani. Děti se zabavují samy. Většinou v týhle době pouštěj nějakou hudbu, tancujou, hrajou na nástroje nebo vymýšlej další způsoby, jak dělat rámus. Pokud se u toho nervou, tak mi to nevadí. Využívám chvíle, abych dala prádlo do pračky a sušičky a uklízím koupelnu. Stále mě nepotřebujou, super, tak začnu připravovat oběd. Dnes bude kuře s těstovinama.

***

8:15 Time after breakfast. Children get busy on their own. Usually they play some CD and dance, run, play their own musical instruments and use other means of making noise. I am ok with that as far as it's peaceful. I use the time to catch up with laundry. Load the washing machine, the drying machine and clean the bathroom. As they still don't need my attention, I start preparing lunch. Today, I make chicken with pasta.

 9:45 Děcka mi pomáhají vyskládat myčku a pak je vypakuju ven. Počasí je dnes nádherný.

***


9:45 Kids help me unload the dish washer and then I encourage them to go outside. The weather in fabulous. 
10:00 Hra na písku a ve venkovní kuchyňce (tj.jednoduchá stavba z cihel a odřezků dřeva). Pořád mě nepotřebují, tak jdu dovnitř a píšu si seznam úkolů na dnešek. (Nikdy jsem přes tyhle seznamy moc nebyla, ale momentálně se to zdá nezbytný, hlavně z důvodu vlastní sebedisciplíny. Mám zkušenost, že dny se seznamem úkolů plynou líp. A mám ráda ten pocit, že držím věci pevně v rukou.) Ten růžový je na domácnost, zelený na aktivity mimo domov. Tenhle rok učím prvňáky a druháky na faře náboženství a povedu předškoláky v Sokole. Tak to je taky na seznamu.

***


10:00 Play in the send pit and outdoor kitchen (very simple, made of bricks and reclaimed wood). They don't seem to need me for the outside play either. So, I head inside to make a to-do list for today (I am not a to-do-list-enthusiastic kind of person, I began making them out of necessity, to get better at self-discipline. When I manage to make a one, I find the day flow more easily. And I also like the feeling that I got things under control.) The pink one is household, the yellow is my current activities out of home. This year I teach 1st and 2nd graders religion in the church and conduct excercise classes for preschoolers in our local gym. 


10:15 Počasí zve ven, tak vybírám venkovní práci - mytí oken. Dělám první okno. Igi se hned připojí. Je teplo, tak ho nechávám hrát si s vodou.

***

10:15 The weather calls for work outside. I start washing window one. Igi immediatelly joins me. It is warm, so I let him play with water.
 

V mezičase, aby se úplně nezmáchal, spolu krmíme slepice za plotem. 

 ***

In the meantime, to distract him, we feed chickens behing the fence.


 Poslouchám nové CD od své oblíbené polské kapely Dyzmatronik. Po letech celodenního posluchu ČRo, v poslední době zkouším něco s větším drivem. Někdy Radio Wave. Dnes mi padnul do nálady právě Dyzmatronik.

***

I am listening to the new CD of my favourite Polish band Dyzmatronik. After years of listening to Cesky rozhlas Radiozurnal, I tend to switch to something with more drive. Dyzmatronik is just the right tune for today.


10:30 Oběd ještě není, ale děcka už jsou hladový. Nechávám je, ať si připraví malou sváču.

***

10:30 Lunch is not ready yet but kids are already hungry. I let them prepare a small before-lunch snack.


11:00 Oběd je skoro hotový. Děcka se přesouvají do pokoje pro hosty (kde máme troubu), aby sledovaly dopékající se kuře. Zase si samy najdou hru. "Dneska jste tam samostatný," říkám si sama pro sebe a usmívám se. Jsou skvělý!

***


11:00 Lunch almost ready, kids move to the guest room (where is the oven) to watch the baking chicken. They get themselves into more play. "They are so self-sufficient today", I say to myself and smile.
11:30 Oběd je na stole. Děcka chystají talíře, vidličky a nože. Jedí hezky. Přidávají si maso (to totiž dělám výjimečně). Po obědě dávám Igíse spát do postýlky. Vůbec nechápu, jak mohl vydržet až doteď. Usíná okamžitě.

12:00 Viktor a Anežka koukají na Zlatovlásku. Obvykle mají po obědě hoďku, kdy si každý musí zalízt do jednoho pokoje a být potichu. Někdy spěj, někdy né, ale tenhle klidový režim potřebují v každým případě. A to nemluvím o sobě. Já ho potřebuju víc než oni. :) Film u nás funguje jako odměna. Dnes si ji zaslouží.

***

11:30 Lunch is on the table. Kids prepare plates, forks and knives. They all eat nicely. They especially appreciate meat (I make meat for lunch rarely). After lunch I put Igi to sleep. I wonder how he could stay fresh for so long. He falls asleep immediatelly.

12:00 Viktor and Anezka watch Zlatovlaska. Usually they have quiet time after lunch. An hour on their own in separate rooms. Sometimes they fall asleep, sometimes not, but they need this quiet time. Not to speak about me, of course. I need it desperatelly. Watching a movie is a sort of reward. Today, they deserve it.
 

12:05 Uklízím po obědě, myčka, stůl atd. Pak si vařím kafe a hodím si nohy nahoru.

12:30 Dávám se do (své) práce. Dnes bych ráda navrhla koncept pro cvičení rodičů s dětmi, které v Sokole povedu. Hledám říkanky a cviky na netu. Daří se mi najít nějaký moc hezký věci. (Holky, těšte se!) :)

 ***

12:05 I clean after lunch, load the dish washer, clean table. After that, I make myself coffee and relax for a while. 

12:30 I get to work. Today I would like to think up a concept for the excercise with preschoolers. I look up some rhymes and activities on the internet. I manage to find some very nice.
  

 13:00 Pouštím se do jiné práce. Už asi dva měsíce pracuju spolu s kamarádkou Klementynou na článku pro jeden polský akademický časopis. Článek se věnuje tématu hry v současné společnosti, která adoruje výkon. Asi před měsícem, když jsme s Viktorem četli Pipi, jsem dostala nápad, jak ten článek uchopit. Teď jsem se ale trochu zasekla. Tak se do toho snažím znovu dostat - čtením Pipi (jaká to prácička :))).


***

1:00 When I am finished with that, I get to other work. For two months now, me and my my Polish friend Klementyna, we've been working on an article for a Polish academic magazine. The article concerns the phenomenon of play in the world that tends to hyper focus on utility. About a month ago, while reading Pipi with Viktor, I got the idea of the main link of the article. But now I got a little stuck. So, I am trying to get myself into it by reading Pipi myself. (What a job I got :))
 

14:00 Igís vstává (už?!). Viki a Anežka taky přicházejí. Svačí. Jablko a sýr. Co zbyde, jim zapakuju na pozdějc. Trochu si hrajou a pak se chystáme na procházku na dětský hřiště. 

***

2:00 Igi is up (already?!). Viki and Anezka also come. They snack. Apple and cheese. What remains, gets packed as a snack for later. A bit of play and preparations for a walk to the playground.
15:00 Konečně (!) vyrážíme na hřiště. Viki na kole, Anežka s kolem v Croozeru, Igi pěšky. Anežka se právě učí na kole a některé části cesty na to nejsou vhodný, proto ten Croozer.

***

3:00 We finally (!) head for the playground. Viki on his bike, Anezka's bike in the Croozer, Igi walking. Anezka learns to ride it and some parts of the route we take are not suitable for learning. That's why the Croozer.Igís vletěl do křoví.

***

Igi fell to the bush. 

 


Hezká scenérie rybníčku s Viktorkovým červeným kbelíčkem vzadu. Nechal ho tam včera, když "rybařili" s Deniskou, sousedkou a Vikiho velkou kámoškou.

***

 Lovely scenery of our pond with Viki's red bucket in the background. He left it there yesterday while "fishing" with Deniska, a neighbour and a good friend of his.


 15:45 Na hřišti. Všichni si hrají, já kecám s jinou maminkou. Asi po půl hodině se ale děcka začnou nudit a zlobí. Čas vydat se na cestu zpět.

16:45 Doma. Začínám vařit večeři. Skoro nikdy nevařím dvakrát denně. Někdy ani jednou. :) Ale dneska jsem byla ve vařící náladě, byl na to čas a taky jsem potřebovala zpracovat kuře před expirací. Aspoň máme jídlo na víkend. Fajn. Dneska jsou k večeři jáhlový škubánky s mákem. Oblíbené jídlo. Všichni si přidaj.

 ***


3:45 In the playground. All get to play. I chat with another mom. But about a half an hour later, they get bored and misbehave. Time to head home.

4:45 Home. I start preparing dinner. I almost never cook twice a day. I hardly cook once a day. :) But today I was in the mood, there was enough time and I needed to process the chicken before its expiration date. At least we got enough meals for the weekend. Good. Today's dinner is millet buns with poppy seeds. Favourite meal. Everyone requires extra serving.


 


17:45 Luboš přijíždí z práce. Obvykle chodí o hoďku dřív, ale dneska jsem ho poslala do Tesca něco koupit a navíc v Praze byla dopravní zácpa.

***


5:45 Luboš home. Usually he comes an hour earlier, but today I sent him to Tesco to do some shopping. Plus there was a traffic jam in Prague.

18:00 Mých dvacet minut o samotě ve vaně. Uf! Krása!

***

6:00 Me 20mins alone time in the bathtub. Deep exhale!

18:20 Děcka ve vaně. Myjou si hlavy (momentálně oblíbená vanová aktivita).

***

6:20 The kids in the bathtub. Washing hair (currently their favourite thing to do in the tub).

18:40 Uklízíme velkou místnost. Děcka uklízej hračky, rodiče oblečení a další věci. Potom, kakaíčko. :)

 ***


6:40 Tidying the big room. Kids tidy their toys, adults clothes and other stuff. After that, it is cocoa time.

19:00 Dávám Igíse spát (10min čteme a zpíváme, pak odcházím) a vracím se do kuchyně, abych trochu víc poklidila. Luboš bere děcka nahoru, čistěj si zuby, povídaj a smějou se. Obvykle pak Luboš děckám čte (jsou někde v polovině Knihy džunglí), dnes ale budu číst já, aby Luboš mohl najít film na večer na externím disku. S děckama čteme, zpíváme a modlíme se, pak odcházím.

***

7:00 I put Igi to sleep (we read and sing for about 10mins and then I leave) and return to the kitchen to do some more cleaning. Lubos heads upstairs with older kids. They brush teeth, talk, laugh. Usually, Lubos does the evening reading, (currently they are in the middle of reading The Book of the Jungle (Maugli etc.) together). Today, I do it, as Lubos looks up some film for us to watch on our external disk. We read, sing and pray together, then I leave.
 
Kontoluju svůj seznam úkolů. Jen dva body z šesti odškrtnutý. Ok, ale den plynul dobře. Zbytek udělám o víkendu nebo příští týden.

 ***


I check my to-do list. Only two point out of six crossed out.  Ok, but the day went well. I will do the rest over the weekend or the next week.
 
19:30 Společný čas s Lubošem. Film. Jsem spát kolem půl jedenáctý a ještě děkujem za to, jak hezky den plynul. Další fajn den v rodinném životě.

***

7:30 Parents hang out with each other. Movie time. We get to bed around 10:30 and give thanks for how it went today. It was another good day in our family life.pozn.*:  Napsat tenhle post zabralo 3 hoďky. (Díky dlouhému rannímu kafíčku - dík Lubošovi - a ještě delšímu dnešnímu poobědovému spánku Igíse a Anežky. Někde se to ranní vstávání přece jen muselo odrazit.:)

note *: It took me 3 hours to finish this post. (Thanks to a looong morning coffee break - thanks to Luboš - and even loooonger afternoon sleep of Igi and Anezka. That morning early waking finally paid off. :)1 komentář:

  1. Já díky, Kláry!
    A ten kávovar - pro rodinnou pohodu nuntnost:-D!

    OdpovědětVymazat