Neratov

  Z webových stránek Sdružení Neratov:

S rokem 1989 se do vysídlené pohraniční vesnice a ke zchátralému kostelu v Neratově začal znovu vracet život. Přivedl ho sem nový rokytnický farář Josef Suchár, do jehož farnosti Neratov patřil. Předsevzal si obnovit nejen kostel, ale i poutní tradici a celou ves.

Do Neratova se začal vracet život. Farář Suchár svým nadšením strhával stále více lidí, přesvědčil i několik mladých rodin, aby se do vsi natrvalo přistěhovaly. Ty si ke svým vlastním dětem do pěstounské péče postupně přibraly i opuštěné děti z dětských domovů. Celkem v těchto rodinách už vyrostlo 18 dětí.

V roce 1992 vzniklo Sdružení Neratov, které se kromě obnovy kostela a života ve vsi zaměřuje také na pomoc pěstounským rodinám a lidem s postižením prostřednictvím chráněného bydlení a chráněných dílen. Ve stejném roce byl kostel vyhlášen kulturní památkou.

V roce 1996 se v Neratově poprvé setkali původní němečtí obyvatelé, vyhnaní po druhé světové válce. Do obce, která za komunismu sloužila jen jako rekreační oblast, se začali vracet stálí obyvatelé. V současnosti jich je v Neratově přibližně šedesát. Funguje zde chráněné bydlení a pět chráněných dílen pro lidi se zdravotním postižením, obchod, hospoda, společná jídelna, rekreační chata, v zimě je v provozu malý vlek.

Od roku 2013 je kostel postupně vybavován novými prvky liturgického vybavení (ambon, obětní stůl, sedes ap.) podle návrhu Dr. Karla Rechlíka za projektové spolupráce Ing. Stanislava Skřičky. Všechny prvky vybavení spojuje společné heslo "Na křídlech andělů", připomíná Nanebevzetí Panny Marie, kterému je náš kostel zasvěcen.

( Více: http://www.neratov.cz/poutni-misto/pribeh-obnovy-soucasnost/)Tři dny sami dva v Neratově. Bylo nám tam tak dobře, že se budem vracet. Znova zažít mši s výhledem na nebe, ministranty s postižením, co plní své povinnosti do puntíku, výborné jídlo v místní jídelně, stolování s klienty, kávu ve stylovém Café Neratov, zahradnictví, kde lze platit do pokladničky, i když obsluha zrovna někam odběhla, procházky po východočeských lesích, neratovské výhledu. Hluboký nádech!

A také velká inspirace, protože, jak se zdá, toto vše  - obnova tohoto nádherního kostela, místo propojování původních obyvatel s novými, místo setkávání zdravých aktivních lidí s těmi, kteří pomoc potřebují, místo duchovní obnovy pro poutníky, cyklisty, náhodné kolemjedoucí, perfektní služby pro turisty - je iniciativou jednoho muže, faráře Josefa Suchára. 


Už jste byli v Neratově?

10 komentářů:

 1. Krásný...to Vám moc přeju!
  Já mám taky v plánu se tam podívat. Někdy:).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Marti, zapálila jsem tam v kostele za vás svíčku. Možná ještě hoří. K.

   Vymazat
 2. Byli, poprvé loni na podzim. Pak letos v zimě. A na podzim pojedeme znovu. To se musí. Jednomu to tam přiroste k srdci.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já také hned zamlouvala ubytování na příště. To je prostě místo!

   Vymazat
 3. Mám to tam moc ráda. A mávám z Kroměříže! Užíváme intenzivní "pracovní" týden:-)))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jani, neznám lepší pracovní týden. :)) My to snad za rok taky už dáme. Hezky se mějte! K.

   Vymazat
 4. ...hmmmm, dosud nebyli, ale příhraničí užíváme dosti aj tak. Vypadá to.... mírumilovně.

  OdpovědětVymazat
 5. Chodíme do Orličiek už viac ako 10 rokov, Neratov sme objavili náhodou, raz na kole....pre mňa jednoznačne nádherné miesto, genius loci.

  OdpovědětVymazat
 6. Chodíme do Orličiek už viac ako 10 rokov, Neratov sme objavili náhodou, raz na kole....pre mňa jednoznačne nádherné miesto, genius loci.

  OdpovědětVymazat