Máje 2018

Staročeské Máje u nás v obci. Průvod začíná už ve 14h, největší úlohu v něm má mládež, která s povozem a přenosnou májkou objíždí celou obec a vyvádí holky na vdávání (mám dojem, že od 15let). To znamená, že se před každým takovým domkem průvod zastaví, malé děti udělají kroužek a mládenec vyvede slečnu, zatancuje si v kruhu s ní i jejími rodiči, rodiče podarují průvod koláči, penězi i něčím ostřejším a jde se dál. Objet celou obec zabere celé odpoledne, dovedete si představit, jak vypadá mládež i děti i všichni ostatní na jeho konci. Nicméně, právě v tu chvíli oslavy Májů vrcholí, průvod a další desítky až stovky lidí se sejdou na návsi a tancuje se Staročeská beseda, taneček, který se nacvičoval v různých institucích po obci jako je sokol, školka i domácí podmínky po několik měsíců. Letos tancovalo 13 kolon (moudřejší mě opraví) po cca 8 tanečnících, tzn. nějakých 110 lidí. Nás reprezentovala jenom Anežka, ale s průvodem jsme chodili půlka rodiny a okrojovaní jsme byli všichni.

Máje se u nás konají jednou za dva roky - pro náročnost celé akce. O to vzácnější tedy jsou. Anežku už čekají už jen čtvery Máje a bude z ní holka na vdávání. To je teda představa. :)

Hrozně to celé prožívám, ale to všichni jistě chápete, že?

Vkládám fotky náhodné, z několika mobilů, časem snad vložím i nějaké profesionálnější, protože to bylo moc pěkné a ráda bych tu vzpomínku uchovala. 


Takový náš malý La La Land. Chápete mě, že jo? :)


Žádné komentáře:

Okomentovat